Most ismételten egy tavalyi cikket szeretnék ajánlani:
Kevésbé hálás időszak ez a mostani, dús szőrzetű kutyát tartó gazdik körében, hiszen már jócskán benne vagyunk az északi kutyák első vedlési időszakában. Ilyenkor szőrgomolyagok jelennek meg mindenfelé amerre a kutya jár. Az északi típusú kutyák mint amilyen a Szibériai husky, az Alaszkai malamut és a Szamojéd, évente kétszer cserélik szőrzetüket, először a nyár elején, másodszor pedig ősz végén. Természetesen a látványosabb a téli bunda elvesztése, azaz a nyári vedlési időszak. Az északi kutyák szőrzete két rétegű, alul puha, tollpihe szerű, sűrű aljszőrzet található, felül pedig a hosszabb, szálas fedőréteg. A nyár bekövetkeztével ettől a sűrű aljszőrzettől vállnak meg kutyáink így biztosítva testük szabadabb hűtését. A kutyából ilyenkor csomókban szedhető a szőr, amely ha elég laza persze magától is kihullik csak jóval később. Vannak kutyák akik szeretik ha megszabadítják őket ettől a tehertől és vannak akik nem éppen örülnek fáradozásainknak.
A szőrzet többféleképpen is eltávolítható. Szedhetjük kézzel, alkalmazhatunk fésűt, kefét, vagy hagyhatjuk a természetre a dolgot, persze utóbbi esztétikailag nem épp egy szép látvány. Továbbá létezik még a Furminátor nevű eszköz is, személyes tapasztalataim még nincsenek vele, egyszer ki kell próbálnom. Mivel a Furminátor nem épp egy olcsó mulatság (a legolcsóbb darab is hétezer forint) ezért próbálkozhatunk hagyományos fésűvel, kefével. A fésű legyen erős, nem túl sűrű, de hosszú fogazatú. A kefékkel viszont nehezebb a dolgunk hiszen hamar felgyűlik benne a szőr, ha nem megfelelőt választunk. Ne essünk túlzásba, annyi szőrt távolítsunk csak el amennyit éppen enged a bunda.
Az őszi vedlési időszak ezzel szemben jóval gyorsabban és kevésbé látványosan zajlik le, hiszen ilyenkor a hosszabb fedőszőrzet egy részét hullajtja a kutya és a szőr nem csomókban hanem szálanként távozik.