1925-öt írunk, Nome városa az aranyláz idején került fel Alaszka térképére, lakossága közel 20000 fő volt ekkor. Mindezek ellenére rendkívül el volt szigetelve, a legközelebbi város a több mint 600 mérföldre fekvő Nenana, ahol Nome-al ellentétben vasúti sínek is futottak.
1925 Januárjában Nome-ban diftéria járvány tört ki, a városban az ellenanyag csak korlátozott számban állt rendelkezésre, így segítséget kellett kérni. A szérumot Nenana-ig vonattal szállították Anchorage-ból, ám innen a közel -30 fokos hidegben nem maradt más megoldás mint kutyaszánnal megtenni a 674 mérföldes távot az Iditarod úton. Normális körülmények közt az út 25 napig tart ám ezúttal nem volt ennyi idő. A járvány terjed, három gyermeket is áldozatául szedett, nem volt idő a sétára. A szérum Január 27.-én indult útnak, több állomáson keresztül kutyák és hajtók váltották egymást.
Január 31.-én, Henry Ivanoff kutyái egy rénszarvassal találták szembe magukat, Leonhard Seppala vette át a "stafétát". A vihar fokozódott és az idő is vészesen fogyott, így Seppala úgy döntött, hogy a rövidebb ám veszélyesebb utat választja és átkel a befagyott Norton Sound-on. A szél erősödött és tengervíz került a jégre, minden egyes perccel nagyobb kockázatot vállalt. Togo a vezérkutya, sikeresen partra vezette a rakományt.
Február 1. Gunnar Kaasen vette át a szérumot és indult el Nome felé. Balto-t, az akkor még tapasztalatlan kutyát választotta vezetőkutyának. A vihar erősödött, mikor Kaasen a váltóhoz ért, a váltóját alva találta. Úgy döntött folytatja az utat. 2.-án hajnalban megérkeztek Nome városába, a város megmenekült a csapatot pedig hősként tisztelték Amerika szerte. A 25 napos utat, 7 nap alatt teljesítették.
A hősöket azonban hamar elfeledték, egy Cleveland-i vállalkozónak, George Kimble-nek köszönhetően sikerült Baltot és 6 társát kimenteni egy Los Angelesi múzeumból ahol rosszul bántak velük. 1927 március 19-én a kutyák a Cleveland-i állatkertbe kerültek. Balto 1933 március 14-én halt meg 11 éves korában. Testét a Cleveland-i Természettudományi Múzeumban állították ki, szobra pedig ma is áll a New York-i Central Parkban: "kitartás. hűség, értelem" aláírással.
További képek és Balto szobra a teljes bejegyzésben...